PSA çatısı altındaki 2019 Citroen Berlingo ve 2019 Opel Combo’nun ardından ailenin üçüncü üyesi 2019 Peugeot Rifter’ın dünya prömiyeri Cenevre’de gerçekleştirildi.

PSA grubu yeni “boş zaman aktivitesi araçları” ailesi hazırlama planlarını duyurduğunda üç versiyon olacağını belirtmişti. Biri Citroën, biri Opel diğeri ise Peugeot… Fransız markanın ‘Partner Tepee’ ismini kullanması bekleniyordu ancak yeni model ‘Rifter’ olarak ortaya çıktı.

Rifter, daha önce gördüğümüz platform kardeşleri 2019 Citroën Berlingo Multispace ve 2019 Opel Combo Life’ın muadilini temsil ediyor. Diğerleri gibi beş ve yedi koltuklu oturma düzeni ve 4.4 metre veya 4.75 metre gövde uzunluğu ile gelen 2019 Peugeot Rifter kısa ve yüksek motor kaputu ve artırılmış yerden yüksekliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

2019 Peugeot Rifter’ın kaputu altında beş farklı güç seçeneği bizleri beliyor. Giriş seviyesi 1.2 litrelik benzinli motorun 110 PS’lik versiyonu beş ileri manuel, en güçlü 130 PS’lik ise sekiz ileri otomatik şanzıman ile donatılıyor. 1.5-litre dizel ünite ise 75 PS, 100 PS ve 130 PS olarak üzere üç farklı güç seviyesine sahip olacak. İlk iki seçenek beş ileri manuel, en güçlü sürüm altı ileri manuel veya sekiz ileri otomatik vites kutusu ile sipariş edilebilecek.

Dört tekerlekten çekiş sisteminin yanında çok sayıda sürücü destek sistemi ile gelen 2019 Peugeot Rifter’ın donanım listesinde telefonunuzla senkronize edebileceğiniz 8 inçlik bilgi-eğlence sistemi, elektronik el freni ve gelişmiş Grip Control teknolojisi yer alıyor. Değişken kargo konfigürasyonu ile versiyona bağlı olarak 4 bin litreye kadar bagaj hacmi sunuluyor.

Temel parametreleri değişmese de Peugeot, marjinal Citroën ve sade Opel versiyonlarına göre daha sofistike bir tasarım yaklaşımıyla kendini ayrı bir yerde tutuyor. Yeni nesil i-Cockpit® gösterge paneli tasarımı ile bunu vurgulayan marka kompakt direksiyon simidi, yükseltilmiş gösterge paneli, 8 inç dokunmatik ekran ve head-up ekran ile gelişmiş bir sürüş deneyimi sunduğunu söylüyor.

2019 Peugeot Rifter GT Line’da ise karartılmış süslemeler, 17 inçlik alaşım jantlar, GT Line çıkartmaları ve daha lüks iç tasarım müşterilerin beğenisine sunulacak.