Home Mercedes-Benz 2019 Mercedes C- ve E-Serisi plug-in (fişli) hibrit dizel motorla sunulmaya başladı

2019 Mercedes C- ve E-Serisi plug-in (fişli) hibrit dizel motorla sunulmaya başladı

3937

Alman otomobil üreticisi 2019 Mercedes C- ve E-Serisi plug-in (fişli) hibrit modellerini Cenevre’de resmen tanıttı.

Bu yaz satışa çıkacak modeller, dört silindirli dizel motor, dokuz ileri otomatik şanzıman ve üçüncü nesil hibrit sistemle donatılacak. Tüm versiyonlarda 13,5 kWh lityum-iyon pil ve 122 PS (90 kW) ve 440 Nm tork üreten elektrikli motor yer alacak. Sadece elektrik motoru ile 50 km menzil sunduğu belirtilen plug-in (fişli) hibritler toplam 700 Nm’lik tork çıkışına sahip olacaklar. Elektrikli mod seçiliylen maksimum 140 km/s hıza ulaşılabiliyor.

2019 Mercedes C- ve E-Serisi plug-in (fişli) hibritler şarj kapasitesini 3,6 kW’dan 7,2 kW’a çıkaracak yeni bir şarj cihazı ile donatılacak. Gelişmiş sistem sayesinde, pil markanın yeni Wallbox şarj cihazı ile birlikte yaklaşık iki saat içinde tamamen şarj edilebilecek. Ancak “geleneksel ev tipi priz” kullananlar bataryayı tam şarj etmek için yaklaşık yedi saat beklemeleri gerekecek.

Öte yandan, Alman otomobil üreticisi üçüncü nesil hibrit sistemin navigasyon sistemi, kamera ve radar sensöründen veri topladığını ve “sürücünün görüş alanının ötesi algılayıp belirli hız / rota profiline uyum sağladığını” açıkladı. Bu şekilde sistemin ne kadar elektrik enerjisi harcanacağını ve ne kadarının geri kazanıldığını hesaplarken farklı faktörleri de hesaba katabildiğine vurgu yaptı.

2019 Mercedes C- ve E-Serisi plug-in (fişli) hibritlerin dikkat çeken bir diğer özelliği ise uygulama yardımı ile araç içinde bulunmaya gerek kalmadan kabinin serinletilebilmesine veya ısıntılmasına olanak tanıyan bir elektrikli soğutucu kompresör ve yüksek voltajlı ısıtıcı ile donatılmış olmaları.

Modeller, varsayılan ‘Hybrid’ ayarı da dahil olmak üzere dört farklı mod ile birlikte geliyor. Diğer seçenekler ararında sadece elektrikli sürüş imkanı tanıyan ‘E-Mode’, daha uzun sürüş menzili için pil tasarrufu yapan ‘E-Save’ ve sürüş esnasında bataryanın şarj edilmesini sağlayan ‘Charge’ modu yer alıyor.